Jak skomponować menu weselne i zadowolić nawet najbardziej wymagającego smakosza?

Pyszne jedzenie i dobra orkiestra to podstawy udanej zabawy na weselu. Nic do szczęścia więcej nie potrzeba niż pełny stół smakołyków i taniec na parkiecie. Im więcej gości, tym trudniej sprostać ich kulinarnym oczekiwaniom, ale zawsze warto podjąć próbę. Jest kilka sposobów, które sprawią, że wasze menu na wesele zrobi wrażenie nawet na najbardziej wymagających smakoszach. Jesteście gotowi na krótki poradnik po weselnym cateringu?

Jakość, a nie ilość
Już odeszły te czasy, kiedy stoły uginały się pod tonami jedzenia, aby tylko zrobić dobre wrażenie na gościach. Obecnie duże większe znaczenie ma jakość potraw. Oczywiście nikt nie sugeruje, aby Wasi goście siedzieli przy pustych stołach. Ważne, aby potrawy były apetyczne i cieszyły kubki smakowe - takie menu weselne skradnie serca gości.

Obecnie standardowe wesele trwa około 12 godzin. W tym czasie warto podać cztery lub pięć dań ciepłych w odstępach trzygodzinnych. Nie dopuszczajmy do tego, aby gorące potrawy były serwowane zbyt często. Mimo wszystko w dniu wesela nasze żołądki wcale nie robią się większe ;)

Przystawki
W międzyczasie do dyspozycji gości są przystawki, ciasta, owoce. W wyborze dań najważniejsza jest różnorodność. Przykładowo, niech na stole będzie kilka rodzajów mięs, ryb sałat czy deserów. Niech goście sami zdecydują, co chcą zjeść. Jeśli podejście mięso, to niech będą dwa, trzy rodzaje do wyboru.

Alkohol
Nie ukrywajmy, alkohol odgrywa ważną rolę w menu weselnym. Tutaj możliwości i pomysły mamy niemal nieograniczone. Na pewno gwiazdą wieczoru będzie wódka, ale warto zadbać o gości, którzy preferują inne rodzaje trunków. Można zakupić wino czerwone, białe i wedle upodobań whisky czy kolorowe drinki. Dobrym pomysłem są także drinki bez alkoholu.

Bezmięsny catering na wesele
Pamiętajcie o gościach, którzy nie jedzą mięsa, nabiału lub stosują specjalne diety. Warto już na początku poprosić zaproszonych o tę informację i zgłosić to organizatorom, aby przygotowali dania specjalnie dla nich.

Niech goście nie czekają na muzykę
Bardzo ważne jest, aby dania podawać na początku członkom zespołu weselnego, aby goście potem nie musieli czekać na muzykę i kapelę. Wcześniej można zaplanować podawanie posiłków z wodzirejem, aby odpowiednio przygotować całą zabawę.

Tradycyjne i orientalne
Tradycyjne menu weselne obejmuje polską kuchnię, ale coraz częściej Państwo Młodzi urozmaicają wybór o dania europejskie czy azjatyckie. Niekiedy jako pierwsze danie podawany jest nie tylko rosół, ale i krem z brokułów, pomidorów czy borowików. 

Miłym akcentem jest także przygotowanie weselnego menu na papierze, aby każda para miała przy stole przygotowaną listę posiłków wraz z godziną podania.

Moda na słodki kącik
Coraz większą popularnością cieszy się na weselu słodki kącik, czyli pięknie udekorowane stoliki ze słodyczami, ciastami, piankami, a nawet fontanną czekolady. Rodzaje przysmaków zależą od Państwa Młodych, a możliwości są niemal nieograniczone.

Catering na przyjęciu jest bardzo ważny i warto już przy wyborze sali przyjrzeć się weselnemu menu. Obecnie istnieje możliwość urozmaicenia posiłków i wyboru przysmaków nie tylko z kuchni regionalnej. Jeśli catering weselny i kapela będą doskonałe, to na pewno impreza będzie niezapomniana.

  • Data: 2018-11-28 12:40:15
  • Kategoria:
  • Ocena: 4.9/5
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Rozumiem